Április,Isaszeg 1849
Április
Marossy Endre:
8. Isaszeg
(1849. április 6.)
Budapest közvetlen közelében kereshető fel a tavaszi hadjárat legvéresebb ütközetének helyszíne, Isaszeg. A község Nagytarcsa felőli végén fedezzük fel a honvéd emlékművet. Nagyjából azon a helyen, ahol a Királyerdőből kitörő honvédeink beszorították Isaszegre Jellačić katonáit. Ha a hátuk mögötti Királyerdőt a széles földúton bal felé megkerüljük, honvéd sírokat találunk. Ha pedig az ellenkező oldalon, a vasúti sínen Nagytarcsa felé indulunk vissza, és felmegyünk a dombtetőre, akkor ott állunk, ahonnan Jellačić irányította a császári királyi sereg jobbszárnyát. Ha pedig Gödöllő felé indulunk, akkor Windisch-Grätz egykori hadiszállása felé megyünk. Habár emléktáblákat nem találunk, de könnyen azonosíthatjuk a véres csata helyszíneit. Mindnyájunk egykori kötelező olvasmányából, Jókai: „A kőszívű ember fiai” című regényéből, a belőle készült nagyszabású játékfilmből egyaránt ismerős ez a fordulatokban bővelkedő csata, aminek kimenetele szinte az utolsó pillanatig kétesélyes volt.
A császári-királyi sereg vezére, Alfred zu Windisch-Grätz tábornagy még napnyugtakor is bizonyosra vehette a győzelmet: serege jobbszárnyán Josip Jellačić altábornagy horvát katonái egész nap kitartottak Klapka György tábornok I. hadtestével szemben, és két ízben is visszaverték a honvédeket Isaszeg szélétől. A tábornagy Gödöllő felől átcsoportosított egy hadosztályt, amivel a centrumban, a Királyerdő nyugati szélénél akarta kicsikarni a döntést. Nem tudhatta, hogy a túloldalon érlelődik a fordulat. A dél körül kezdődő csatában Görgei Artúr tábornok, fővezér, még nem vett részt. Délután három óra tájban kókai tartózkodási helyén kapott jelentést a csatáról, és annak kedvezőtlen menetéről, ezért oda indult, és utasította a tartalékból egyébként is előre induló II. hadtestet arra, hogy avatkozzon be a harcba. Isaszeg templomától jobbkézre, ahol ma a csata emlékműve áll, a füstölgő erdőből ismét előretörtek Klapka tábornok honvédei, a templomhoz mérten tőlük kissé bal felől érkezett és beavatkozott a harcba Aulich Lajos tábornok hadteste. Ezáltal az erőviszonyok a magyar balszárny javára fordultak. A honvédek ezúttal végleg behatoltak a falu házai közé, csapatai a Rákos-patak mögé hátráltak. A honvédeket lendületük átlendítette a patakon is, fel a túloldali dombokra. Jellačić kénytelen volt hátrálni a magyar sereg balszárnya győzelemre állt. De középen, Isaszeg határában öldöklő harcot vívott Damjanich János tábornok, éspedig a tőle balra, a Rákos-patak felől támadó Franz Ottinger altábornagy, jobbra, Gödöllő felől pedig Liechtenstein altábornagy csapataival. Itt a császári-királyi erők túlsúlyban voltak, de a Királyerdő védői, közöttük a honvédség leghíresebb, 9. vörössapkás, és 3. zászlóaljának katonái nem tágítottak. Az Isaszegért harcoló magyar csapatok helytállásán sokkal több múlt, mint a Királyerdő vagy Isaszeg birtoklása: a szabadságharc legnagyobb szabású, legtöbbet ígérő haditervének sorsa.
1849 március végén két, egyenként 50 000 fős sereg készülődött arra, hogy tavasszal megvívjon egymással. A március utolsó napján ideiglenes főparancsnokká kinevezett Görgei Artúr tábornok négy hadteste a Miskolc-Eger-Gyöngyös úton gyülekezett. Windisch-Grätz tábornagy három hadteste Gödöllő térségében csoportosult, és lezárta a Pest felé vezető utat. Ebben az irányban a honvéd haderő előrenyomulása reménytelen volt. Ha arcból nem lehet egy támadást kellő súllyal elindítani, akkor az ókortól fogva mindig az átkarolásra, a megkerülésre helyezik a súlyt. Így tett Vetter Antal korábbi fővezér is, és nyomán most Klapka György tábornok, az I. hadtest parancsnoka, aki nagyszabású haditervet dolgozott ki. Eszerint a Windisch-Grätz által várt irányban csak Gáspár András ezredes VII. hadteste támad, és elhiteti, hogy mögötte vonulnak a főerők, mintegy megismételve a februári hadjáratot. Ha Windisch-Grätz erre úgy lép, ahogy azt Klapka remélte, akkor a csapatait valahol Hatvan és Pest között fogja csoportosítani. Csakhogy a honvéd haderő három további hadteste, Klapka György I., Damjanich János III., és Aulich Lajos II. hadteste déli irányból megkerüli Windisch-Grätz főerőit, és valahol Gödöllő tájékán mögéjük érkezik. Ezzel egy kettős átkarolás jöhet létre, és Görgeiék számítása szerint április 6-án Gödöllő és Isaszeg térségében ezt a kettős átkarolást be lehet zárni. Ha pedig ez megvalósul, akkor Windisch-Grätz ebben a helyzetben vagy leteszi a fegyvert vagy súlyos vereséget szenved, mód nyílna a szabadságharc katonai eldöntésére. A haditerv sikerének előfeltétele volt, hogy az osztrák hadvezetés nem ismeri fel a valós erőviszonyokat, és nem támad minden erejével a VII. hadtestre, nem deríti fel a másik három hadtest tényleges menetvonalát, és nem tér ki a bekerítés elől.
Délebbre magának Klapka tábornoknak a kezében volt a haditerv teljesítésének a lehetősége. Az ő hadteste indult elsőként, tőle jobbra és hátra Damjanich János tábornok harmadik hadteste menetelt, a tartalékot Aulich Lajos második hadteste képezte. A menetelő zászlóaljak nem keresztezték egymás útvonalát. Más úton vonult Klapka, más úton Damjanich, megint máson Aulich, és az előzetes számítások szerint április 6-ára kellett kiérniük Gödöllő térségébe.
Damjanich rendíthetetlen kitartása, Görgei határozott fellépése, Aulich kellő időben történt beavatkozása és Klapka újult erővel indított támadása a magyar sereg balszárnyán hozott eredményt. Jellačić este nyolc körül Gödöllő felé hátrált. Sem Schlik, sem Damjanich nem tudott a másik fölébe kerekedni. Ekkor látta be Windisch-Grätz azt, hogy a magyar csapatok Jellačić felől oldalába és hátába kerülhetnek, és elvághatják őt Pesttől. Ezért Schliknek is visszavonulást rendelt el Gödöllő felé. Ezzel elhárította a megkerülés és a bekerítés közvetlen veszélyét.
Üzenetküldés Ha erről a témáról előadást, média műsort, cikket, fényképet akar rendelni, kérem, itt hagyjon üzenetet. |
Menü
Hirdetés