Január,Don-kanyar 1943
Január
Marossy Endre:
3. Don-kanyar, Uriv (1943. január 12-27.)
Egy évvel korábban, 1941 nyarán a fellobogózott vonatokon lelkesen a harctérre induló magyar honvédek rövid, diadalmas hadjáratban hittek. Néhány hónap múltán, 1942 tavaszán a legfelsőbb vezetés tudta, az egyszerű katonák sejtették, hogy a villámháború Moszkva alatt csődöt mondott, és a frontra induló magyar királyi 2. honvéd hadseregre veszteséges hadiút vár.
Abban mindenki bízott, hogy ez, a megszokott hadrendtől eltérő, a hadseregnek nevezett magasabbegységek addigi létszámánál lényegesen kevesebb erőt képviselő, nehéz fegyverzettel, harckocsikkal, repülőkkel alig rendelkező hadsereg könnyített feladatokat kap „valahol Oroszországban”, miközben a német hadsereg győztesen fejezi be a háborút. Hónapokig ez volt a látszat. 1942 nyarán a Weichs vezérezredes vezette B hadseregcsoport, benne a 2. magyar hadsereg, vitéz Jány Gusztáv vezérezredes parancsnoksága alatt, Voronyezstől délre kijutott a Don folyóhoz, és ott védelemre rendezkedett be.
Ennek a hadiútnak a végső szakasza azonban vérben ázott: a magyar és német csapatok minden hősiessége és vesztesége dacára az oroszok két hídfőállást megtartottak a Don innenső partján: az urivit és a scsucsjeit (ahonnan majd a januári szovjet ellentámadás megindul).
A keleti front sorsdöntő eseményei is erre utaltak. 1942. december végére összeomlott a németek déli arcvonala. Végérvényesen felhagytak a Sztálingrád felmentéséért indított támadással, megkezdték kaukázusi csapataik kivonását. Paulus tábornok magára maradt serege mind reménytelenebb harcát vívta. Január 10-én kezdték meg a szovjet csapatok a sztálingrádi katlan felszámolását, a marinovkai kiszögellés levágását. Ezt követően, január 13-ától támadták a legnagyobb repülőteret, Pitomnikot, hogy felszámolják a 6. hadsereget ellátó légihídat. A Vörös Hadsereg mind jelentősebb fölénybe került élőerőben és technikában. A sztálingrádi harcok utolsó heteiben maradt bőven ereje arra, hogy a várostól északra is megbontsa a német arcvonalat. Ezzel szemben a németek minden erőfeszítése is legfeljebb a Donyec folyó mögötti új frontvonal kialakítására volt elegendő.
A Golikov altábornagy parancsnoksága alatt készülődő Voronyezsi Front egy közeli, és egy, a mélységbe tervezett kettős átkarolással igyekezett megsemmisíteni Weichs vezérezredes B hadseregcsoportját, elsőként a 2. magyar hadseregre mért csapással. A Don német oldalán fenntartott két hídfőből indított hadművelet, és a találkozó irányokból indított támadások célja Osztrogozsszk és Rosszos térségében a katlan bezárása a német, magyar és olasz csapatok mögött. A délebbi, scsucsjei hídfőből indított rohamok lekötötték a szemközti erőket, magukra kívánták vonni a tartalékot képező Cramer-hadtestet, és az északi urivi hídfőből támadó erőkkel együtt be akarták keríteni a Scsucsje és Korotojak térségében harcoló magyar csapatokat. A főcsapást az északi, uriv-sztorozsevojei hídfőből tervezték. A délnyugati irányban előrenyomuló szovjet csapatoknak Rosszoson át kellett elérniük Alexejevkát, és ott bezárni a katlant a Scsucsje felől érkezőkkel. Balszárnyuknak Osztrogozsszk felé kanyarodva egy kisebb gyűrűt is létre kellett hozniuk a szintén Scsucsje felől támadók jobb szárnyával közösen. A szovjet terv tehát egy nagy, ezen belül két kisebb katlan kialakítására irányult.
Üzenetküldés Ha erről a témáról előadást, média műsort, cikket, fényképet akar rendelni, kérem, itt hagyjon üzenetet. |
Menü
Hirdetés